STATUT FUNDACJI

Rozdział I 

Postanowienia ogólne 

§ 1


1.  Fundacja pod nazwą „ Pro Futuris”, zwana dalej Fundacją, działa na podstawie przepisów Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity: D Dz.U.2020.2167 z późniejszymi zmianami), Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity: Dz.U.2022.1327 z późniejszymi zmianami) oraz niniejszego Statutu. 

2. Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony. 

3. Fundacja została ustanowiona przez  Grażynę Teresę Marchińską, zwaną dalej fundatorem, aktem notarialnym przed notariuszem Arturem Niepsujem w Kancelarii Notarialnej w Myślenicach przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego nr 16/4-5, w dniu 04.01.2023 za nr Repertorium A numer 29/2023.   

§ 2 

1.  Fundacja ma osobowość prawną. 

2. Ministrem właściwym w sprawach Fundacji jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

§ 3 

1. Siedzibą Fundacji jest miejscowość Myślenice 

2. Fundacja prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. 

3. Dla właściwego realizowania celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. 

4. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, jednostki terenowe i inne jednostki organizacyjne w kraju i zagranicą a także przystępować do spółek i fundacji, stowarzyszeń i innych formacji społecznych. 

5. Fundacja może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym celu działania i prawem polskim dopuszczonych. 

§ 4 

1. Fundacja może używać skrótu swojej nazwy i wyróżniającego ją znaku graficznego oraz  odpowiedników tej nazwy w językach obcych.  

2. Fundacja posługuje się pieczęcią z oznaczeniem nazwy i siedziby Fundacji. 

§ 5

1.  Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego, na rzecz ogółu społeczności. 

2. Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości. 

3. Dla powiększenia środków przeznaczonych na realizację celów statutowych Fundacja może prowadzić także działalność gospodarczą samodzielnie bądź we współdziałaniu z innymi podmiotami w kraju i za granicą zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

4. Do realizacji celów statutowych Fundacja może zatrudniać pracowników i osoby współpracujące z Fundacją w innych formach prawnych, w tym również wolontariuszy. 

§ 6

1. Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe, ordery oraz inne odznaczenia i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym, prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla fundacji. 

2. Fundacja może wydawać zaświadczenia i certyfikaty po przeprowadzonych kursach i szkoleniach z uwzględnieniem przepisów branżowych.

Rozdział II 

Cele i zasady działania Fundacji 

§ 7

1. Cele fundacji. Fundacja "Pro Futuris",  jako główny cel swojej działalności, obiera obszar dotyczący niesienia pomocy Polonii i Polakom mieszkającym poza granicami Polski  oraz Kreowania dobrego wizerunku Polski w kraju  i za granicą. Będziemy prowadzili działania na rzecz ochrony  kultury, historii  i dziedzictwa narodowego. Nasze aktywności będą dotyczyły wyrównywania szans społecznych  i zawodowych osób z dysfunkcjami i innych potrzebujących pomocy, w tym uchodźców i emigrantów. Bezpieczeństwa, zdrowia fizycznego oraz psychicznego i edukacji w różnych grupach wiekowych ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i seniorów. Nasze działania będą miały charakter pomocy czynnej,  informacyjnej, edukacyjnej oraz prewencyjnej. Fundacja będzie prowadziła działania edukacyjne mające na celu zwiększanie tolerancji społecznej wobec osób niepełnosprawnych, seniorów i emigrantów.  Obszar działania naszej organizacji obejmie również  wspomaganie rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości i inicjatyw społecznych.

§ 8 

1. Fundacja będzie realizowała powyższe cele poprzez: 

  1.  pomoc Polonii i Polakom za granicą
  2.  kreowanie, promocja i lobbing dobrego wizerunku Polski za granicą
  3. działania na rzecz Polonii, wspieranie struktur organizacji polonijnych oraz ochrona dziedzictwa kulturowego Polski w kraju i za granicą
  4. promowanie edukacji obywatelskiej, wspieranie samodzielności obywateli innych państw w Polsce
  5. działalność na rzecz integracji cudzoziemców
  6. przeciwdziałanie dyskryminacji oraz wszelkiego rodzaju wykluczeniom społecznym
  7.  promowanie edukacji obywatelskiej, wspieranie samodzielności obywateli innych państw w Polsce
  8.  promocję i upowszechnianie wartości demokratycznych i obywatelskich oraz integracja europejska

I. prowadzenie działalności oświatowej, w tym zajęcia mające na celu naukę języka polskiego dla dzieci polskich z kartą Polaka, jak również dzieci obcych narodowości.

J. działalność na rzecz osób niepełnosprawnych

K. realizację i  działania na rzecz ochrony, bezpieczeństwa i rozwiązywania problemów edukacyjnych i społecznych dzieci, młodzieży i dorosłych dotkniętych dyskryminacją i wykluczeniem

L. poszerzanie dostępu do informacji, poradnictwo i pomoc prawną oraz psychologiczną w szczególności dla dzieci dotkniętych dyskryminacją i wykluczeniem społecznym

Ł realizację działań promocyjnych i lobbing społeczny uświadamiający możliwości przeciwdziałania wykluczeniom i dyskryminacji dzieci i młodzieży, niepełnosprawnych oraz osób dorosłych.                                                                                                        

M. promowanie wychowania, edukacji, nauki uzupełniającej, dalszego kształcenia dzieci, młodzieży, dorosłych i osób niepełnosprawnych

N. pomoc dla dzieci niedosłyszących i niesłyszących z wadami słuchu i mowy, w tym terapię i pomoc psychologiczną

O. wspieranie dzieci i młodzieży z opóźnionym rozwojem mowy

P. działalność na rzecz aktywizowania osób starszych

R.  działania na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

  1.  rozwijanie i umacnianie postaw aktywnego współdziałania w rozwoju wspólnot lokalnych, przedsiębiorczości i społeczeństwa obywatelskiego
  2.  badanie oraz popularyzację współpracy transgranicznej oraz propagowanie dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej w kraju i zagranicą
  3. udzielanie pomocy osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej
  4.  rozwój wzajemnych kontaktów pomiędzy środowiskami działającymi na rzecz imigrantów w Rzeczypospolitej Polskiej
  5. wspieranie działalności charytatywnej oraz wolontariatu

Rozdział III 

Majątek i dochody Fundacji 

§ 9

1.Majątek Fundacji Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 2.500, 00 zł (dwa tysiące pięćset złotych) oraz inne mienie takie jak: środki finansowe, nieruchomości, ruchomości oraz wszelkie inne prawa majątkowe nabyte przez Fundację w toku działania. Majątek Fundacji przeznaczony jest na realizację celów statutowych Fundacji, pokrycie kosztów jej działalności i bieżącego utrzymania oraz kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez Fundację. Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem 

2. Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z: Dochodów z odpłatnej działalności pożytku publicznego prowadzonej przez Fundację, Dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację, Darowizn, spadków i zapisów, Dotacji, datków, subwencji oraz grantów, Odsetek z lokat bankowych, Dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego, Dochodów ze zbiórek, aukcji i innych zbiórek publicznych organizowanych na jej rzecz. 

3. Dochody z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, jej działalność, rozpoczęcie i utrzymanie działalności gospodarczej, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej. 

4. Cały dochód, w tym osiągany przez Fundację z działalności gospodarczej, przeznaczony będzie na realizację jej celów statutowych. 

5. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w szczególności w ramach następujących PKD: 

59.11   Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych 59.2     Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych

58.14.Z Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków 

58.19   Pozostała działalność wydawnicza 

73.11   Działalność agencji reklamowych 

85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane 

93.29.Z - Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna 

86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana 88.10.Z Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych  

88.99.Z Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana 85.59.A - Nauka języków obcych 

70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania 

96.02.Z - Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne 

85.60.Z - Działalność wspomagająca edukację 86.90.A - Działalność fizjoterapeutyczna

Rozdział IV 

Władze i organy Fundacji 

§ 10 

1. Organy fundacji: 

  • Fundator 
  • Zarząd Fundacji 
  • Rada Fundacji

§ 11 

Do kompetencji Zarządu należy:      

1. Kierowanie Fundacją i reprezentowanie Fundacji.      

2. Zarządzanie majątkiem i funduszami Fundacji.      

3. Prowadzenie polityki kadrowej.      

4. Ustalanie zasad wynagrodzenia dla pracowników.      

5. Ustalanie zasad współpracy z podmiotami zewnętrznymi na podstawie zawartych umów cywilno-prawnych.      

6. Zawieranie umów o pracę z pracownikami Fundacji lub umów cywilnoprawnych dt. współpracy, które podpisywane są przez Prezesa wraz z członkiem zarządu lub dwóch członków zarządu .      

7. Uchwalanie krótko i długoterminowych  programów działania Fundacji w oparciu o wcześniej uchwalone założenia i zgodne z celami fundacji.      

8. Realizacja programów działania Fundacji.      

9. Sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji, wymaganego przepisami rachunkowości i rocznego sprawozdania z działalności Fundacji, zgodnie z ustawą o Fundacjach oraz ustawą o działalności pożytku publicznego, a następnie przedkładanie ich do publicznej wiadomości poprzez jego publikację na stronach internetowych Fundacji.      

10. Realizacja decyzji darczyńców, o ile nie są one sprzeczne z celami Fundacji bądź z postanowieniami niniejszego Statutu.      

11. Uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych nieprzewidzianych Statutem.      

12. Przygotowanie wniosków dotyczących zmian w Statucie, połączenia, utworzenia oddziału Fundacji, współpracy z innymi fundacjami lub likwidacji Fundacji. 

Rozdział V 

Zmiana statutu 

1. Zmiany statutu Fundacji mogą zostać dokonane na podstawie pisemnego postanowienia Fundatora lub  w przypadku długotrwałego (powyżej 3 miesięcy) ograniczenia Fundatora w zdolności do samodzielnego działania lub jego śmierci, zmian może dokonać  Zarząd zgodnie co najmniej 2/3 członków zarządu. .     

Rozdział VI 

Likwidacja Fundacji 

1. Fundacja może ulec likwidacji po osiągnięciu celów, dla których została powołana, lub w  przypadku  wyczerpania się jej środków i majątku. 

2. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji w uzgodnieniu z Fundatorem. 

3. Do likwidacji Fundacji zostaje wyznaczony przez Fundatora Likwidator.  

4. Majątek pozostały po likwidacji należy przeznaczyć  na cel statutowy Fundacji, o którym mowa w Rozdziale II, w szczególności poprzez przekazanie go instytucjom, których działalność odpowiada temu celowi Fundacji.

 Rozdział VII

Postanowienia końcowe 

1. Członkami Zarządu powołanymi przez Fundatorów zostają:   

Prezes -  Agnieszka Szumiec   

Członek Zarządu -  Grażyna Teresa Marchińska   

Członek Zarządu – Marta Anna Grodzicka